Materiály a jejich původ

Výběr kvalitních materiálů je z našeho pohledu ten nejdůležitější a zároveň nejtěžší úkol. U správného materiálu to všechno začíná a je to disciplína, u které se snadno zapotíte. Kdekoliv je to možné, děláme všechno pro to, abychom oblečení Appre ušili z materiálů, které byly vyrobeny šetrně k přírodě a s úctou k lidem, kteří se na jejich výrobě podílí. Aby všichni dodavatelé dostali férově zaplaceno. A aby materiály putovaly k nám do ateliéru co možná nejkratší vzdálenost.

Kéž by to bylo tak "jednoduché". Na rozdíl od samotné výroby jednotlivých kusů Appre, které šijeme buď u nás v pražském ateliéru anebo v šicí dílně v Čechách, si výrobu textilií nemůžeme tak úplně ohlídat. Jednoduše proto, že v Česku se například žádná bavlna nepěstuje. Nebo nevyrábí hedvábí. Výroba přízí a textilií se od nás pomalu vytratila. V tomto ohledu tedy musíme, i když neradi, koukat mezi zahraniční dodavatele. A v tu chvíli začnete ztrácet přehled a vydáváte se napospas dodavatelům materiálu, kteří Vám o jejich původu často neříkají pravdu.

Naštěstí existují různé ekologické značky a certifikáty (například GOTS, o kterém více píšeme níže), které jsou uděleny pouze těm výrobcům, kteří splňují přísná etická a ekologická kritéria.

Kdekoliv je to možné, děláme všechno pro to, abychom oblečení Appre ušili z materiálů, které byly vyrobeny šetrně k přírodě a s úctou k lidem, kteří se na jejich výrobě podílí. Aby všichni dodavatelé dostali férově zaplaceno.

Přírodní nebo umělé vlákno?

Textilie můžeme v podstatě rozdělit do dvou skupin. Ty z přírodních vláken, a ty z uměle vyrobených. Mezi přírodní materiály patří například bavlna, len, konopí a další. Přírodní materiály pocházejí, jak už název napovídá, z přírody. Jsou tedy svým způsobem pro naši pokožku "přirozenější" a "zdravější". Dalo by se říci, že jsou tedy tou "lepší" volbou. Ano, v zásadě souhlasíme. Je ale třeba klást velký důraz na to, kde a za jakých podmínek byly přírodní zdroje získány. Pěstování konvenční bavlny je ošklivý byznys, který nechceme podporovat. Proto se snažíme hledat přírodní materiály například s certifikátem GOTS, které jsou vyrobeny v bio kvalitě.

Přírodní materiály, a obzvláště ty šetrně vyrobené, mají své charakteristiky. Jsou to často úskalí, která si "moderní" společnost jaksi odvykla tolerovat. Například bavlněné plátno se rádo mačká. Také se sráží. Nepruží. Na látce mohou být různé odlišnosti, protože přírodní vlákno není pořád stoprocentně stejné, jako to uměle vyrobené. Ale tak to prostě je, a nakonec i přesto je jejich přidaná hodnota obrovská. 

Ještě existují "třetí" materiály. To jsou ty na pomezí mezi přírodními a uměle vyrobenými. Některé jsou tu s námi již nějakou dobu a jsou hojně využívané - například viskóza - některé jsou na trhu poměrně nové, a stále nové také vznikají. Využívají různé nejnovější technologie a jejich výrobci si uvědomují současnou naprosto neudržitelnou cestu módního průmyslu a snaží se najít řešení. Tomuto přístupu my v Appre velmi fandíme a těšíme se, co v tomto ohledu budoucnost přinese. Jedním z takových materiálů, které používáme, je například Tencel™, který vyvinula rakouská společnost Lenzing. Více o Tencelu jsme se rozepsali níže.

Přírodní nebo umělé vlákno? Textilie můžeme v podstatě rozdělit do dvou skupin. Ty z přírodních vláken, a ty z uměle vyrobených. Mezi přírodní materiály patří například bavlna, len, konopí a další.

Co je to GOTS certifikát?

Zkratka GOTS znamená "Global Organic Textile Standard".

Je to celosvětově uznávaný certifikát pro textilie z přírodních vláken, například bavlnu. Tento certifikát může být udělen pouze těm textiliím, které obsahují minimálně 70% organických vláken. Při výrobě těchto materiálů musí být splněna přísná sociální i ekonomická kritéria, a to v celém dodavatelském řetězci. V Appre spolupracujeme s několika dodavateli, kterým byl tento certifikát udělen.

Co je to GOTS certifikát? Zkratka GOTS znamená "Global Organic Textile Standard".  Je to celosvětově uznávaný certifikát pro textilie z přírodních vláken, například bavlnu.

Organická bavlna

Dodavatel bavlny, kterou používáme v naší kolekci, je hrdým nositelem GOTS certifikátu.

Charakter materiálu

- materiál v BIO kvalitě
- na rozdíl od konvenční bavlny se BIO bavlna pěstuje bez použití pesticidů a herbicidů
- příjemný na těle
- prodyšný
- srážlivost do 5%
- materiál se mačká
- materiál je barven barvivy šetrnými k přírodě a jeho odstín se může postupným praním mírně změnit

Péče

- perte nejlépe v ruce nebo na program na velmi jemné prádlo, maximálně na 30⁰C
- perte s podobnými barvami
- perte pouze s šetrnými pracími prostředky
- nepoužívejte prací prostředky s bělícími účinky ani aviváž
- nebělte
- nedávejte do sušičky
- žehlete na mírnou teplotu
- žehlete pouze po rubu
- nečistěte chemicky

Tencel™ a Refibra™

Inovativní materiál Lyocell pod obchodní značkou TENCEL™ se vyrábí z udržitelně pěstovaného dřeva. Čili ve svém základu se jedná o materiál přírodní. Pomocí jedinečného a uzavřeného systému jsou veškerá rozpouštědla, která se k výrobě tohoto materiálu používají, regenerována a znovu použita. A tak pořád dokola. Tím se minimalizuje dopad na životní prostředí.

Průlomová technologie REFIBRA™ navíc přispívá k cirkulárnímu přístupu v textilním průmyslu. Tato technologie upcykluje bavlněný odpad z oděvní výroby. Rozpuštěná bavlněná textilie se přidává do dřevní buničiny, a tím se materiál opětovně využije. Materiál navíc krásně vypadá, je prodyšný a velmi příjemný na dotek.

Charakter materiálu

- inovativní materiál
- velmi příjemný na těle
- splývavý
- prodyšný
- mohou se na něm časem dělat žmolky

Péče

- Tencel™ a Tencel - REFIBRA™ perte pouze v ruce ve studené vodě
- perte se podobnými barvami
- perte pouze s šetrnými pracími prostředky
- nepoužívejte prací prostředky s bělícími účinky ani aviváž
- nebělte
- nedávejte do sušičky
- materiál nežehlete
- nečistěte chemicky

Víc o Tencel™ a Tencel - REFIBRA™

Viskóza

Viskóza je vyrobená z uměle vytvořených vláken, která jsou ovšem přírodního původu. Získávají se totiž z celulózy, nejčastěji z bukového či smrkového dřeva. Svými vlastnostmi často připomíná hedvábné látky, a tak se jí někdy přezdívá umělé hedvábí.

Charakter materiálu

- broušená viskóza je velmi příjemná na dotek
- jedná se o jemný materiál, který vyžaduje péči
- splývavý
- materiál má lesk
- srážlivost do 5%

Péče

- perte nejlépe v ruce nebo na program na velmi jemné prádlo, maximálně na 30⁰C
- perte s podobnými barvami
- nepoužívejte prací prostředky s bělícími účinky ani aviváž
- nebělte
- nedávejte do sušičky
- žehlete na mírnou teplotu
- žehlete pouze po rubu
- žehlete přes prostírku
- nečistěte chemicky

Další tipy, jak se starat o Vaše oblečení
Obecně platí, že čím lépe se o oblečení budete starat, tím déle Vám vydrží. Udělali jsme, co bylo v našich silách, abychom u našich výrobků dosáhli co největší rovnováhy mezi udržitelností, praktičností a tím, abyste se při jejich nošení cítila co nejlépe

Jak se starat o oblečení

Obecně platí, že čím lépe se o oblečení budete starat, tím déle Vám vydrží. Udělali jsme, co bylo v našich silách, abychom u našich výrobků dosáhli co největší rovnováhy mezi udržitelností, praktičností a tím, abyste se při jejich nošení cítila co nejlépe. Teď už je to na Vás.

Praní

U každého kousku, prosím, věnujte pozornost pokynům ohledně praní a žehlení, neboť u jednotlivých materiálů se pokyny liší. I když většina oblečení od nás snese praní v pračce, doporučujeme Vám praní v ruce. Velmi jemně, ve studené vodě, v šetrném pracím prostředku a bez aviváže vyperte prádlo ručně. Pokud se přesto rozhodnete dát jej do pračky, perte prosím na program ruční praní nebo velmi jemné prádlo, maximálně na 30⁰C a na co nejmenší otáčky. Vyrábíme oblečení do města a do kanceláře, ve kterém s největší pravděpodobností nebudete například sportovat nebo pracovat s hlínou na zahrádce, tudíž šetrné praní je dostatečnou volbou.

Sušení

Po vyprání oděvy nechte volně uschnout na čerstvém vzduchu. Nikdy je nedávejte do sušičky. Nejenom, že je to pro planetu ekologická zátěž navíc, ale jemné materiály by to mohlo nenávratně poškodit. A také by se Vám mohlo stát, že byste místo šatů, které Vám skvěle sedí, našla v sušičce jejich verzi pro panenku.

Žehlení

Zejména oděvy z bavlněného plátna vyžadují žehlení. Vždy žehlete každý kousek jenom po rubu. Tohle neplatí jen u našich oděvů, ale je to dobře mířená rada, která platí všeobecně. Jemnější materiály, jako je například naše broušená viskóza, doporučujeme žehlit na co nejmenší teplotu a přes prostírku.